ABD- Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi

Kral Abdulaziz Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşen zirveye, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Zirvenin yapılacağı merkezde Bakan Çavuşoğlu’nu Kral Selman bin Abdulaziz karşıladı.

Kral Selman ile selamlaşma ve kısa bir görüşmenin ardından Bakan Çavuşoğlu, konuk devlet başkanlarının olduğu salona geçti. Salonda Bakan Çavuşoğlu’nu Suudi Arabistan ikinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman karşıladı.

Katılımcı tüm devlet başkanları ve heyetlerin onuruna verilen yemeğin ve çekilen aile fotoğrafının ardından zirve çalışmalarına geçildi. Zirve, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi’nde, “Ortadoğu’da devam eden sorunlar, terörle ve aşırılık ile mücadele, İran’ın bölgede artan etkisi ve terör örgütleriyle ilişkisinin” masaya yatırılması bekleniyor.

Zirveye, ABD ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Katar, Umman, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Fas, Cezayir, Komorlar Birliği, Tunus, Yemen, Irak, Sudan, Endonezya, Malezya, Brunei Krallığı, Bangladeş, Maldivler, Uganda, Senegal, Gine, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Nijer, Mali, Kamerun, Gabon, Nijerya, Çad, Gine-Bissau, Sierra Leone, Togo, Mozambik, Benin, Gambiya, Afganistan, Guyana, Surinam, Arnavutluk, Pakistan, Libya, Filistin, Lübnan ve Somali katılıyor.