Antalya’da toplu açılış töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seyhan Caddesi’nde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, devletin bir saatte, bir gecede kimseye teslim edilmeyeceğini belirterek, “Gensoru kalkıyor, güven oyu kalkıyor. Gensorularla ülkemizi çaldılar. Akşam yat, sabah kalk, bir gensoru. 484 gensoru verildi. Hepsi reddedildi, dört tanesi hariç.” dedi. Erdoğan, bütün bunlara rağmen, devleti esir almaya çalışanlara 15 Temmuz’da milletin gereken dersi verdiğini söyledi.

“Ne diyor Kılıçdaroğlu, ‘Kendisine 100 tane yardımcı atayacak’ diyor. ‘500 tane bakan atayacak’ diyor. Ya yapma, benim milletime bu yalanları söyleme. Böyle bir şey söz konusu değil. Biz göreve geldiğimizde 36 bakandan oluşuyordu hükümet. Biz geldik bunu 25’e indirdik. Dürüst ol dürüst. Biz bir defa özel sektörden aldığımız derslerle geldik. Bu işleri iyi biliriz. 14 yılda da bu ülkeyi nereden nereye getirdiğimiz ortada. Ama sen bu işlerden de anlamazsın daha çok çalışman lazım. Bu iş biraz da olur olmaz meselesi. Mantığı var. Cumhurbaşkanı bir veya iki yardımcı, en fazla bilemedin üç yardımcı ve bakan sayısı şu mevcudu belki koruyacaktır. Gereğine göre azalır veya artar.

Ama bunlar dervişin fikri neyse zikri de odur var ya, işte bunlar böyle. Akıl neyle meşgul olursa, dil de onu söyler. Her ne kadar genel müdürlükten gelme olsa da anlaşılan o ki, bu zat, hiç devlet terbiyesi almamış. Senelerce kamuda çalışmış ama usul, erkan öğrenmemiş. Demek ki milletimiz şaş kaza bu zata emaneti teslim etse, kendisi aynen böyle yapacak. Rabbim bunların şerrinden ülkemizi de milletimizi de muhafaza eylesin.”

Yeni sistemle cumhurbaşkanın partili olacağını ama partizan olmayacağını, geçmişte başbakanların, Gazi Mustafa Kemal’in, İsmet İnönü’nün parti lideri olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal cumhurbaşkanıyken, İnönü başbakan değil miydi? Daha sonra kavgalı oldular biliyorsunuz. İstifasını istedi. Aynı şekilde İnönü, başbakanıyla kavgalı oldu. Yürümedi iş. İşte onlar nasıl başbakan veya cumhurbaşkanı olarak partilerinin genel başkanı oluyorlarsa aynı şeyi de şimdi biz getiriyoruz.” dedi.

1950 yılından önceki dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisinin il başkanlarının, illere vali olduğunu, hem il başkanlığı hem valilik yaptığını kaydeden Erdoğan, şimdi böyle bir şey yapılsa kıyametin kopacağını belirterek, demokrasiyi böyle öğrenmediklerini ve böyle kabul etmediklerini söyledi.

“Parti üyesi cumhurbaşkanları, belki parti genel başkanı olmaya bile ihtiyaç duymayacak. Onu şimdiden bilemeyiz. Dolayısıyla cumhurbaşkanının partili olması çift başlılık değil, millete karşı dürüst olmaktır. Zaten herkesin gönlünde bir partisi vardır. Milleti aldatmaya gerek yok. Bu bakımdan, yeni sistem çift başlılığa yol açmıyor. Tam tersine dürüstlüğü getiriyor. Çift başlılığı ortadan kaldırıyor.” diye konuşan Erdoğan, son seçimlerde 25-30 yaş arası 5 gencin parlamentoya girdiğini, konunun 18-25 yaş arası gençlerle tamamen dolacakmış gibi abartıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların ömür boyu dokunulmazlığının olmayacağını, şu anda milletvekili ve bakan dokunulmazlığı neyse, yeni dönemde de aynı şekilde devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin yakın tarihindeki en önemli tercihini sağlıklı bir şekilde konuşmak, tartışmak yerine, yalanlarla boğmaya çalışanlara inat, biz her yerde doğruları anlatmaya devam edeceğiz. Yalanın en büyük panzehiri hakikatlerdir. Vatandaşlarımız 16 Nisan’da sandık başına gittiklerinde niçin oy kullanacaklarını bilerek gitmelidirler. Bunun için de 18 maddelik anayasa değişikliğini alsınlar, teker teker okusunlar. Son 2 madde yürürlük ve değişikliklerle, 4 madde de farklı hususlarla ilgili, geriye kalıyor 12 madde, bu 12 maddeyi okuyan, cumhurbaşkanı hükümet sisteminin ne getirdiğini, ne götürdüğünü rahatça görebilir. Orada yazmayan bir husus var ki, anayasa değişikliğini ben asıl onun için önemli görüyorum. Türkiye’nin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin, geleceğinin teminatı, şu 4 ilkeye sıkı sıkıya sahip çıkmamızdan geçiyor.”

Erdoğan, sadece muhalefetin değil, Kandil’in, Pensilvanya’nın, Avrupa’nın ve bütün dünyanın duyacağı şekilde alandaki vatandaşlardan güçlü bir şekilde ‘Evet’ demelerini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Sayın Cumhurbaşkanı ‘Hayır’ diyecek olanlara terörist diyor), hayır, benim öyle bir derdim yok. Ben sadece kim ‘Hayır’ diyor, Kandil’deki teröristler ‘Hayır’ diyor ve herkesi ‘Hayır’ demeye çağırıyor. İmralı ‘Hayır’ diyor. Pensilvanya’daki ‘Hayır’ diyor. Diyorum ki, kişi sevdikleriyle beraberdir. Eğer Kandil’deki ülkemizi bölmeye, milletimizi parçalamaya çalışanlarla beraber hareket edeceksek, var hareket et. Bunu hatırlatıyorum. Bu uyarıyı yapıyorum.” diye konuştu.

Türkiye’yi böldürtmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, “Bölmeye çalışanlara Tendürek Dağları’nı, Cudi’yi, Ester Deresi’ni… Nerede inleri varsa inlerine girdik, girmeye de devam edeceğiz. Bu ülkenin refahı için, mutluluğu için, bunlara buraları mezar edeceğiz. Bu mücadele sonuna kadar devam edecek.” dedi.

Türkiye Cumhuriyetinden başka devletin olmadığını, bu devletin içinde fitne, fesat çıkarmak isteyenlere 15 Temmuz’da nasıl gereği yapıldıysa, buna devam edeceklerini belirten Erdoğan, devleti bu urlardan, pisliklerden temizlemeye de devam edeceklerini söyledi.

“Yerli olan, milli olan, demokrat olan, özgürlükçü olan, Türkiye’nin istiklalini ve istikbalini önemseyen herkesin tercihinin 16 Nisan’da ‘Evet’ olacağına” inanıyor muyuz?” diye seslenen Erdoğan, toplu açılış töreninden önce Antalya Büyükşehir Belediyesinin yeni hizmet binasının açılışını yaptıklarını da anımsattı.

Antalya Stadyumu’nda dün maç izlediğini söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin Finlandiya’yı 2-0 yendiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Antalya’nın Kepez ilçesindeki Seyhan Caddesi’nde düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu.

Antalyalılar ile hep birlikte çalıştıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, Türkiye büyüdükçe Antalya’nın geliştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye, Türkiye’den büyüktür.” sözünü hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin büyüdükçe sadece 80 milyon vatandaşın değil, dünyanın her yerindeki mazlumların da yalnız olmayacağını belirtti.

Türkiye’nin gariplerin, kimsesizlerin, mazlumların da vicdanı olduğunu ve olmaya da devam edeceğini bildiren Mevlüt Çavuşoğlu, 100 yıldır bekleyen evladı fatihanların da yalnız olmadığını vurguladı.

Ecdadın inşa ettiği eserlerin güçlü Türkiye sayesinde tekrar ihya edildiğinin altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Atalarımızın isimlerini yaşatıyoruz ama bizim daha güçlü olmamız gerekiyor. İstikrarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Bugün Türkiye güçlüyse, Türkiye’de istikrar varsa bu, milletimizin sayesindedir. AK Parti 15 senedir milletimizin desteğiyle iktidarda olduğu için güçlüdür. Bugün tüm zorluklara rağmen içeriden ve dışarıdan engellemelere rağmen Türkiye emin adımlarla yoluna gidiyorsa, Recep Tayyip Erdoğan gibi liderimiz olduğu içindir ama bizim sistemi de güçlendirmemiz lazım. O nedenle 16 Nisan’da hep birlikte sandığa gidip ne diyeceğiz? Yurt dışında görüyorsunuz, Avrupa ülkelerini görüyorsunuz, bu seçimde neden taraf tutuyorlar biliyor musunuz? Neden bizleri engellediler? Şu an aramızda olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza karşı yapılanları unuttun mu Antalya? Dışişleri Bakanının uçağını neden iptal ettiler düşündün mü Antalya?”

Avrupa’nın güçlü, bağımsız Türkiye’den korktuğunu, kendi kararını kendisi alan Türkiye’yi kabullenemediğini ama kabulleneceklerini belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa’nın Türkiye’deki referandum için “hayır”da taraf tuttuğunu söyledi.

Vatanına, milletine, bayrağına her zaman sahip çıkan Antalya’nın 16 Nisan’da “evet” diyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Hep birlikte sadece Türkiye’nin geleceğini oylamayacağız, içeride ve dışarıdaki hainlere, Türkiye karşıtlarına en güçlü cevabı vereceğiz. Bizi engelleyen, engellemeye çalışan ama PKK’sına, FETÖ’süne sahip çıkan bu Batı’lılar, Türkiye’yi çok sevdiği için mi bunlara sahip çıkıyor? Peki bunların sahip çıktığı PKK, Kandil’de ve her yerde ‘hayır’ için çalışırken, vatanını seven benim Antalyam 16 Nisan’da ne diyecek? 15 Temmuz’da Türkiye’yi ele geçiremeyen ama ‘Türkiye zayıflarsa tekrar ele geçiririm’ diye hayal kuran hain FETÖ’nün hayallerini gömmek için ne diyoruz 16 Nisan’da?”

Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın her zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduğunu ve Türkiye’ye sahip çıktığını ifade etti.

Antalya’nın demokrasisine her zaman sahip çıktığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Biz Antalya’da tarım, turizm yaparız, dağın arkasında koyun keçi güderiz ama adam gibi adamların arkasından gideriz. Recep Tayyip Erdoğan gibi liderlerin arkasından gideriz.” diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de görev döneminde gerçekleştirdikleri önemli projeleri anlatarak, “hayır” ile bir yere varılamayacağını, her şeyin “evet” ile başladığını ifade etti.

Bütün hizmetlere en büyük katkıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığını belirten Türel, “15 Temmuz şehitlerimizin yakınlarını ağırlıyoruz. Şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız inşallah.” şeklinde konuştu.