Bakan Çavuşoğlu İzmir’de

Bakan Çavuşoğlu, İzmir’deki temasları kapsamında Vali Erol Ayyıldız’ı ziyaretinin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fırat Kalkanı Harekatı ve El Bab’daki durumu değerlendiren Çavuşoğlu, “El Bab ele geçirildi ama her şey tam bitmiş değil, temizlik yapılıyor. Güvenliğin tam olarak sağlanması lazım. Buralar ayrıca tam olarak terörden arındırılmış güvenli bölgelerdir. Bu güvenli bölgelere insanlar dönmeye başladılar. Suriye’nin başka yerlerinden de insanlar geliyor. Türkiye’den de bugüne kadar 50 binden fazla Suriyeli bu bölgelere döndü. Buraların güvenliğini yerel güçlere tabii ki devretmek lazım ama bunu da hazırlamak lazım. Şu an Suriye’de terör örgütleri arasında da birbirine karşı toprak kazanım mücadelesi, savaşlar var. Fırat Kalkanı Operasyonu’nda el Bab’da önemli bir başarı elde edildi. Fakat bizim askerlerimiz daha oradadır. Tüm bu yapılacak çalışmaları da bizim gerçekleştirmemiz lazım.. Buranın tam anlamıyla terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşmasını sağlamamız lazım. Yerel kuvvetlerin de güvenliği devralması lazım gerekli hazırlıkların tamamlanması gerekiyor ki, bu konuda eğit donat dahil birçok çalışmamız yürüyor.” diye konuştu.

Gazetecilerin Sincar’daki PKK yapılanması konusundaki sorusunu da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“PKK terör örgütüdür ve Türkiye’yi hedef almaktadır. Biz de PKK ile mücadele ediyoruz. Mücadelemizi hem sınır içinde hem de sınırlarımızın dışında sürdürüyoruz. PKK nerede olursa olsun, nereye yerleşirse yerleşsin mücadelemizi sürdüreceğiz. Şu anda Kandil’de nasıl mücadele ediyorsak ikinci bir Kandil oluşturmak için Sincar bölgesinde de bazı yapılanmalara girdiler. Biz burada da ve diğer yerlerde de mücadelemizi sürdüreceğiz. Gerekli müdahaleleri de yapacağız. Mücadelemizin bir parçasıdır, nerede olursa olsun müdahale etmek.”

Sincar’daki PKK yapılanmasına ilişkin ABD Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü aktaran Çavuşoğlu, “Kendileri de PKK ile mücadelede özellikle Sincar bölgesinden çıkarılması ile ilgili bizlerle iş birliği yapacaklarını ve planlarının hazır olduğunu söylediler.” dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Alman basınında FETÖ listesinin yayınlanmasını da değerlendiren Çavuşoğlu, şu bilgileri verdi:

“İstihbarat birimleri arasında terör ve teröristlerle ilgili ve diğer konularda bilgi paylaşımı olur. Biz elde ettiğimiz bilgileri yurt dışında, PKK ve FETÖ üyeleri dahil, o ülkelerle paylaşıyoruz. Hem siyasi düzeyde hem de güvenlik birimlerimizle paylaşıyoruz. Esasen iki istihbarat arasındaki bilgilerin de siyasi amaçla kullanılması veya sızdırılması da etik değil. Çünkü bu bilgi paylaşımı çoğu zaman karşılıklı oluyor. İstihbaratın görevleri nedir? İçeride ya da dışarıda oluşan tehditleri tespit edip gerekli uyarılarda bulunmaktır. İstihbaratımızın yaptığı bu çalışma da Türkiye’ye yönelik risklerin azaltılması konusunda son derece faydalıdır. Almanya’da ise bu terör örgütü, kiminle paylaşacağım, Almanya ile paylaşacağım. Son zamanlarda özellikle yurt dışındaki terör örgütü üyelerinin tespiti konusundaki bazı çalışmalardan da rahatsız olduklarını görüyoruz. Bize yönelik bir tehdit varsa biz bunu tespit edip gerekli adımı atmamamız mı lazım?”

“Yabancı terörist savaşçılara baktığımızda çoğu AB ülkelerinden geliyor. Biz yabancı terörist savaşçıları yakaladığımızda ne yapıyoruz, onlara bilgi veriyoruz, onların istihbaratı ile paylaşıyoruz.” diye konuşan Çavuşoğlu, “Bizim tespit ettiklerimizin bazıları Brüksel’de Fransa’da değişik şehirlerde terör saldırılarında bulundular, biz onlara teslim etmiştik bu teröristleri.” ifadesini kullandı.

Terörle mücadelenin topyekün yürütülmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, terörün sadece bir ülkenin meselesi olmadığını kaydetti.

Terör konusunda iş birliği yaparken samimi olmak gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz maalesef bu samimiyeti bazı Avrupa Birliği ülkelerinde göremiyoruz. Tam tersi teröristlere faaliyet göstermek için her türlü imkanlarını seferber ediyorlar. Ben dün Brüksel’de de görüştüğüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bakanlarına şunu söyledim, ‘Siz PKK’ya bir müdahale edin, bir terör örgütlerini engellemeye çalışın, size karşı nasıl saldırılara başlayacak göreceksiniz. Esasen içinizde yani koynunuzda yılan var o yılana dokunmuyorsunuz şu anda ama bu yılan sizi de sokar’ diyoruz bunları sürekli söylüyoruz. O sebeple terör örgütünün ideolojisine, inancına, ırkına bakmadan birlikte mücadele gerekiyor.”

Çavuşoğlu, Karşıyaka ilçesinde bulunan seçim koordinasyon merkezinin (SKM) açılış töreninde, boynundaki Karşıyaka Spor Kulübünün atkısıyla yaptığı konuşmaya, “Karşıyaka’yı çok seviyoruz. Karşıyakaspor’u da İzmir’i, İzmirlileri de çok seviyoruz.” sözleriyle başladı.

Açılışa katılanların “Kaf Sin Kaf” sloganı üzerine “Yürü be Karşıyaka, kim tutar seni?” diyerek karşılık veren Çavuşoğlu, şampiyon Karşıyaka’nın bayrağını da İstanbul takımları gibi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne astırdığını belirtti.

Seçim öncesi kampanyaların sürdüğünü kaydeden Çavuşoğlu, “Birbirimize saldırarak değil, hoşgörü içinde kendimizi anlatarak seçime gitmemiz lazım. Bugün aslında daha uzun vakit ayırmak istedim, Atatürk Caddesi’nde esnafımızla ve vatandaşımızla buluşmaya fakat CHP’nin de orada bir programı varmış. CHP’li arkadaşları rahatsız etmeyelim diye, onlar kendisi devam etsin. Bu programdan sonra vaktimiz olacaksa kısa bir yürüyüş yaparız. Birbirimize karşı hoşgörülü yaklaşmamız lazım.” diye konuştu.

Çok önemli bir referanduma giderken doğruları konuşmak gerektiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, anayasa paketinin içindeki maddeleri medeni şekilde tartışmak istediklerini anlattı.

Kara propaganda ile korkutarak, nefret söylemleriyle alınacak sonucun doğru olmayacağına işaret eden Çavuşoğlu, “Seçim gelir referandum gider, vatandaş tercihini yapar ama nefret tohumu devam eder.” diye konuştu.

Vatandaşlara karşı dürüst olmak gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:

“Yani ‘Cumhuriyet elden gidiyor.’ olmaz.. Cumhuriyet 100. yılına gidiyor, kimsenin elinde değil. Türkiye Cumhuriyeti, 100. yılına prensipleriyle, ilkeleriyle ve hedefleriyle gidiyor. Muhtara gideceksin, ‘Muhtar ‘Hayır’ ver çünkü muhtarlık kalkıyor.’ olmaz, yalan olur. Bunlar öyle bir noktaya gittiler ki Antalya’daki gariban Ruslara, TC vatandaşlığı alan Ruslara, ‘Rejim değişiyor, şeriat geliyor, 16 Nisan’da sizi zorla Müslüman yapacaklar.’ diye korkutmuşlar. Çok ayıp bir şey, komik ama çok ayıp. Bu kadar düştünüz mü?”

“Hayır” kampanyası yürütenleri anlamakta zorluk çektiklerini belirten Çavuşoğlu, “Anayasa paketinin içeriğini anlatarak neden ‘Hayır’ verilmesi gerektiğini anlatsınlar, oradaki tarafsız kişilerin yüzde 75’i doğrudan ‘Evet’ verir. Ondan korkuyorlar, o yüzden içeriğe girmek istemiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye için şahısların değil, sistemin önemli olduğuna işaret ederek, bugünkü istikrarın sebebinin sistemden değil, AK Parti iktidarından kaynaklandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir fani, bir kul olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Kendisi de söylüyor, bir sonraki seçime yetişeceğinin garantisi mi var? Peki ya sonrası? Hep şahıslara mı bağlı olacak Türkiye’nin geleceği?” diye sordu.

Çavuşoğlu, sistemi güçlendirmek istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Getireceğimiz sistem Recep Tayyip Erdoğan sonrası Türkiye için elzemdir, Recep Tayyip Erdoğan sonrası Türkiye’nin sigortasıdır, demokrasiyi güçlendirmemiz lazım. Güçler ayrılığını tesis etmemiz lazım. Kuvvetler ayrılığını tesis etmemiz lazım. Kuvvetler arasında ayrılık olsun ki hiç kimse elindeki gücü suistimal edemesin. Kuvvetler ayrılığı öyle bir güçlü olsun ki tüm kurumlar birbirini çok iyi denetlesin, istikrar devam etsin, keyfi işlemler olmasın. Bunu yapıyoruz. Yargının bağımsızlığının yanında, yargının tarafsızlığı olsun ki adaletin tecelli edeceğinden şüphemiz olmasın. Bugün yargıya güvenen var mı aranızda? Ben de güvenmiyorum yargıya.

Böyle mi gidecek? Yargının, adaletin tecelli edeceğinden şüphemiz varsa geleceğe emin adımlarla ilerleyebilir miyiz? Anayasada bunların hepsi var, yeni pakette.”

AK Parti ve MHP’nin vatan, millet sevgisinden kimsenin şüphesi olmadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Keşke CHP de olsaydı bu anayasada ama ayrıldı, gitti iki gün içinde ama CHP olmadı diye ben Türkiye için önemli kararlarda duracak mıyım kardeşim? Keşke 4 partili komisyondan da yeni anayasa çıksaydı. 60 maddeyi bile, konsensus vardı, Meclis’e getirmediler, bizim bir şeyler yapmamız lazım, sorumluluk var bizde.” ifadelerini kullandı.

– “Avrupa neden ‘Hayır’ için çalışıyor?”

“Avrupa ülkelerine ne oluyor, neden ‘Hayır’ için çalışıyorlar?” diye soran Çavuşoğlu, Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsız olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Avrupa’da “Evet” çalışmalarına ve vatandaşlarla buluşmaya engel olunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bizim gidişlerimizi, özellikle oradaki vatandaşla buluşmamızı engelleyerek kime destek veriyorlar? PKK’ya vermiyorlar mı, FETÖ’cülere sahip çıkmıyorlar mı? Son günlerde bazıları diyor işte, ‘Tam emin değiliz, FETÖ’nün arkasında olduğundan.’ Bilmezler mi? Çok iyi biliyorlar. Bugün FETÖ’yü kim savunuyorsa darbenin arkasında da o var. Darbe başarısız oldu diye kuduruyorlar. O gece saat 03.00’te ‘Darbecilere nasıl muamele edeceksiniz?’ diye beni sorgulamaya kalkanlar oldu. Önce halimi, hatırımı sor.”

FETÖ’cülerin, PKK’lıların “Hayır” için çalıştığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bunlara haddini bildireceğiz, bu öyle bir referandum ki hem Türkiye’nin geleceği ile ilgili karar vereceğiz hem de Türkiye, İslam karşıtlarına, teröristlere, hainlere öyle bir Osmanlı tokadı indireceğiz ki bir daha sesleri çıkamayacak.” dedi.

Çavuşoğlu, “15 günümüz kaldı, madde madde anlatacağız. Gerçek neyse onu anlatacağız, abartmayacağız çünkü millet bize güveniyor. Onun için yetki veriyor. ‘Cumhuriyet elden gidiyor.’ diyene sor, ne katkın oldu cumhuriyete? Millet sana neden yetki vermedi, güvenmiyor?” diye sordu.

Laikliğin bugün gerçek anlamda uygulandığını ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz gelmeden önce laikliğin yorumu yasakçıydı. O yasak, bu yasak. Namaz kılmak yasak, Kur’an okumak yasak, imam hatibe gitmek, başörtüsü yasak, sakal yasak, nefes almak yasak. Herkese serbest, halka zulüm. Bunlara sorun, gerçeklerin dışında konuşanlara bizim soracak sorularımız var. Bu tipler cumhuriyetten geçinen tipler, cumhuriyete katkısı yok, sülük gibi kambur, hiçbir katkısı yok. ‘Cumhuriyet elden gidiyor’. Cumhuriyet o dar zümrenin elinden gidiyor, 80 milyona ait cumhuriyet, bir kişinin değil, gerçek sahibine, millete dönüyor.”

Konuşmasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karşıyaka SKM’nin açılışını yaptı.

Çavuşoğlu, daha sonra Kemalpaşa Caddesi’ndeki esnafı ziyaret etti. Yanına gelen vatandaşların taleplerini geri çevirmeyen Çavuşoğlu, birlikte fotoğraf çektirdi.

Bir vatandaşın, “Karşıyaka’ya stadyum yapılmasını istiyoruz.” demesi üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Karşıyaka’da bir stadyum olması gerektiğini, bu talebi Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a ileteceğini belirterek, Karşıyakaspor’un da futbolda daha iyi bir yerde olmasını arzuladıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, partisinin Çiğli İlçe Başkanlığınca otelde düzenlenen toplantıda muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Halk oylaması sürecinde vatandaşları bilgilendirmeyi önemsediklerini belirten Çavuşoğlu, oy kullanacak herkesin anayasa değişikliğini içeren 18 maddeyi okuması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, geçmiş dönemde ülkeyi yöneten siyasiler arasında yaşanan sıkıntılardan örnekler vererek, sistemdeki çift başlılık nedeniyle vuku bulan krizlerin faturasını vatandaşların ödemek zorunda kaldığını dile getirdi.

Mevcut sistemin kendisini düşünen cumhurbaşkanı için en iyisi olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Yürütme yetkin varsa hesap vermelisin. Neymiş efendim, vatana ihanet suçu varmış. Yüzde kaçla gönderiyorsun? 4’te 3’ü Meclis’te yakalarsan gönderirsin. Anayasada bugün vatana ihanet diye bir suç tanımı var mı? Var. Yasalarda var mı? Kenan Evren öyle numaralar çekmiş ki vatana ihanet hoşumuza gidiyor, vatana ihanet eden gitsin. Öyle bir suç tanımı yok ki! 4’te 3’ü bulursan Meclis’te. Şimdi ise 3’te 2’yi bulursan cumhurbaşkanı Yüce Divan’a gidecek, cumhurbaşkanının yardımcıları da gidecek, aynı şekilde. Yüzde 50 artı 1’i bulduğun zaman soruşturma açacaksın cumhurbaşkanına.”

– “Bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın ekstra bir güce ihtiyacı yok”

Çavuşoğlu, yeni sistemde cumhurbaşkanının siyasi partiye üye olması gerektiğini, siyasi partilerin de hizmet için araç olduğunu ifade etti.

Seçilen kişinin görevi süresince tarafsız olması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, seçim bölgesi Antalya’daki CHP’li belediye başkanlarından gelen hiçbir talebi geri çevirmediğini, onlara pozitif ayrımcılık yaptığını söyledi.

Yeni sistemin önemine değinen Çavuşoğlu, “Bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın ekstra bir güce ihtiyacı yok. Sevin, sevmeyin, arkasında da büyük bir halk gücü var. İşte 14 parti birleşti, ilk turda yüzde 52 oy aldı, ikinci tura kalmadı. Bugün de öyle. Anayasanın verdiği gücü istediği zaman kullanabilir mi? Kullanır. Karşılığında da hesap vermek zorunda değil. Yeni sistem Recep Tayyip Erdoğan sonrası Türkiye’nin sigortasıdır arkadaşlar.” şeklinde konuştu.

– “Yüzlerce CHP’li arkadaşlarım da ‘Evet’ demeye karar verdi çünkü o da okumamış içeriğini”

Çavuşoğlu, Avrupa ülkelerinin ilk defa bir seçimde bu kadar taraf tuttuğuna işaret ederek, Türkiye’nin hiçbir dönem Avrupa’daki seçimlerde taraf olmadığını dile getirdi.

“Hayır” oyu kullanacak vatandaşlara saygı duyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“FETÖ, PKK, DHKP-C, DEAŞ terör örgütleri, Türkiye’yi çok sevdikleri için mi ‘Hayır’ kampanyası başlatıyor? Türkiye’nin istikrarını, demokrasisini senden benden daha çok düşündükleri için mi ‘Hayır’ kampanyası başlatıyorlar? Burada tek itiraz ettiğim, sitem ettiğim kişiler, MHP’li olup da Sayın Bahçeli’ye kızdığı için ya da partiyle geçinemediği için ‘Hayır’ vereceğini söyleyenler. Oysa bunların hepsi vatansever.

İçeriğiyle ilgili ‘Hayır’ de, ‘Saygım var diyeyim.’ ama bir kişiye kızdın diye dağdaki PKK ile aynı safta görünemez bir milliyetçi. İçeriğine ‘Hayır’ diyorsan ona bir şey diyeceğim yok, o içeriğiyle ilgili ama nefsimize yenilerek o hainlere, ‘Ülkücüler de benim yanımda.’ dedirtemez benim ülkücü kardeşlerim. Onlarla oturuyoruz, sohbet ediyoruz, böyle anlatınca çoğu ülkücü kardeşim değişti. Bu anayasa paketinin içeriğiyle çok medeni şekilde tartışarak yüzlerce CHP’li arkadaşlarım da ‘Evet’ demeye karar verdi çünkü o da okumamış içeriğini.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, halk oylamasına ilişkin kara propaganda yapıldığına işaret ederek, “Antalya’da Ruslara gitmişler, bizim CHP’li arkadaşlar, ‘Rejim değişikliğidir, 16 Nisan’da şeriat gelecek, sizi de doğrudan Müslüman yapacaklar…’ (salonda gülüşmeler olması üzerine) Gülüyorsunuz, inanmıyorsunuz ama doğru. Bu kadar acizleştik kardeşim. Bu ülkede yaşamak için gelen insanlara korkuyu niye salıyorsun sen? Niye korkutuyorsun, huzurunu bozuyorsun? Bu, insanlığa sığar mı? Sığmaz.” ifadelerini kullandı.