Çavuşoğlu, 4. Uluslararası Antalya Yörük Festivali’nin açılış törenine katıldı

Çavuşoğlu, 4. Uluslararası Antalya Yörük Festivali’nin açılış töreninde, Yörükler olarak tarihlerinden gurur duyduklarını söyledi.

Bu kültürü geleceğe taşıyıp yeni nesillere aşılamaktan mutlu olduklarını belirten Çavuşoğlu, çocukluğunda develerle Alanya’dan çıkıp Toroslar’ın arkasındaki yaylara gittiklerini anlattı.
Dünyanın ve Türkiye’nin çok değiştiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Türkiye olarak hedeflerimize ulaşma için her türlü fırsatları değerlendiriyoruz, hamleler yapıyoruz. Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızla Güney Kore’den geldik. Güney Kore bizden geri bir ülkeydi. Ama Kore bugün bizden ileride. Örneğin çip üretiminde Kore çok ileri noktada. Sayın Cumhurbaşkanımız Samsung firmasına Türkiye’de yatırım yapmalarını teklif etti, onlar da kabul etti. Yani teknoloji sizdeyse de başka yerdeyse de mutlaka geliştirmelisiniz.” diye konuştu.
Türkiye’nin kendi teknolojisine sahip olup yenilikleri yakalaması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu hedef olan muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine ülkeyi çıkartmak için her türlü yeniliği değerlendirmek gerektiğini kaydetti.

– Osmanlı’nın Yörüklere zulmettiği iddiası

Aynı zamanda örf, adet ve gelenekleri yaşatmak gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Ecdadımızdan utanmayacağız, gurur duyacağız. Ama tarihi de iyi bileceğiz. Bazı tarihi bilmeyenler ya da nifak sokmayı fitneyi çok sevenler bugün utanmadan çıkıp, ‘Osmanlı’nın Yörüklere zulmettiğini’ söylüyor. Tam tersi. Yörükler ne zaman vatan haini oldu da Osmanlı onlara zulmetti? Yörükler Selçuklu’nun da Osmanlı’nın da Türkiye Cumhuriyeti’nin de kurucusudur. Yörüklere zulmetmeyi bir kenara bırakın ecdadımız en hassas yerlere Yörükleri yerleştirmiştir, canını teslim etmiştir.”
Tarihte Yörüklerin her zaman el üstünde tutulduğunu anlatan Çavuşoğlu, herkesin kültürüne siyasi görüşüne, yaşamına saygıları olduğunu, herkesin de kendi kültürlerine saygı göstermesini beklediklerini dile getirdi.