Çavuşoğlu, Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı’na katıldı

Bakü’de gerçekleştirilen konferansın ikinci oturumuna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Saluhiddin Rabbani, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Hindistan Dışişleri Bakanı Mobaşar Caved Akbar katıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, “Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci” eşbaşkanlığının Türkiye geçtiğini bildirerek başarılar diledi.

Afganistan’ın kalkınması için Azerbaycan olarak destek verdiklerini ifade eden Memmedyarov, gerçekleştirdikleri ulaştırma projelerinden Afganistan’ın da yararlanabileceğini bildirdi.

Memmedyarov, “Bizim ulaştırma koridorlarımıza Afganistan’ın da katılması için olanak sağlayacağız. Lapis Lazuli Ticaret Anlaşması (Afganistan’ı Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak ulaştırma hattı) Afganistan’ı Avrupa piyasalarına yakınlaştırmakla kalmayacak, uluslararası iş birliğinin gelişmesine de katkı sağlayacak.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, teröre karşı ortak mücadelenin önemine değinerek “Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci”ni desteklediklerini belirtti.

Türkiye’ye 2018’de yürüteceği eşbaşkanlık dolayısıyla başarılar dileyen Zarif, “Afganistan’la, uyuşturucu ticaretinin önüne geçilmesi konusunda iş birliği yapıyoruz. Afganistan mallarının İran üzerinden demiryolu ile taşınmasına yönelik çalışmalar var. İran, Afganistan’ın yanındadır ve istikrarlı bir Afganistan kurulması için bu ülkeyi destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Asıf, Afganistan’ın barış ve istikrara kavuşmasının bölge için önem taşıdığını vurguladı.

Afganistan’ın uğradığı terör saldırıları dolayısıyla Pakistan olarak tedirgin olduklarını söyleyen Asıf, “Pakistan, bu sorunun çözümü için tüm girişimlere destek verecek. Kontrolsüz bölgelerde kontrol sağlanmalıdır. Bu bölgelerin kontrolsüz kalması komşu ülkelere tehlike oluşturuyor. Terör örgütleri bölge ülkeleri için ciddi sorun oluşturuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hindistan Dışişleri Bakanı Akbar, Afganistan’daki sorunların barış yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi. Akbar, “Başlıca amacımız Afganistan için istikrarlı bir gelecek kurmaktır. Terörle mücadele ederken ülkenin ekonomik olanaklarının güçlenmesine de katkı sağlamalıyız. Fakat bu konuda samimi olmalıyız. Samimiyet olmazsa süreç başarısız olur.” şeklinde konuştu.