Çavuşoğlu, Azerbaycan’da Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov’la görüştü.

Çavuşoğlu, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısına katılmak için geldiği Azerbaycan’da Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov’la görüştü.

Azerbaycan Milli Meclisi’nde gerçekleştirilen görüşmede konuşan Çavuşoğlu, bugün gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısında üç ülkenin parlamenterlerinin de bir araya getirilmesi ve iş birliğinin daha da güçlendirilmesinin gündeme geldiğini söyledi.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin mükemmel olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “İş birliğimizin bölgenin ekonomik kalkınmasına, güvenliğine ve istikrarına ne kadar katkı sağladığını herkes görüyor. İnşallah bu iş birliğimiz devam edecektir.” dedi.

– “Azerbaycan-Türkiye iş birliği her zamankinden daha da önemlidir”

Çavuşoğlu, temasları kapsamında AKPM Azerbaycan Heyeti üyeleriyle de bir araya geldi.

Çavuşoğlu, AKPM’de hem Türkiye hem de Azerbaycan’ın haklarının savunulması için çok mücadele ettiklerini ve çok işler gördüklerini hatırlatarak, “Hakkımızı sonuna kadar savunduk. Bugün hem Türkiye, hem de Azerbaycana karşı baskılar daha da arttı. Buna yönelik de birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Azerbaycanlı yetkililerin Türkiye’nin olmadığı her ortamda Türkiye’nin hakkını savunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Avrupa Konseyi’nde Grand Payer (en fazla katkıyı sağlayan) olmuştuk. Fakat bizim verdiğimiz paralarda FETÖ’den yargılanan bir kişiye ödül vermeleri sabrımızı taşırdı. Biz artık Grand Payer olmuyoruz. Bizim paramızla darbe ve terörden yargılanan birine ödül vermeleri hem bizim için kabul edilemez hem de Avrupa Konseyi’nin savunduğu değerlerle ciddi şekilde çelişiyor. Avrupa örgütlerinde bu konuda ciddi zemin kayması var. Bu zemin kayması bizi birleştiren değerleri de yıpratıyor. Böyle zorlu bir süreçte Azerbaycan-Türkiye iş birliği her zamankinden daha da önemlidir.” dedi.

Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AKPM ve Avrupa Parlamentosu’nda ırkçı ve radikal milletvekilerinin bulunması bu örgütlerin kuruluş felsefesine ters. Bugün Avrupa’nın en büyük sorunu ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığıdır. Bunlara karşı duruşumuzu da güçlü şekilde sergilememiz lazım. Zemin kayması içerisinde olan siyasetçileri uyarmak bizim göremiz. AKPM’de PKK gibi terör örgütlerini destekleyenler var. Bu da Avrupa’nın ikiyüzlülüğünün göstergesidir.”

AKPM Azerbaycan Heyeti Başkanı Milletvekili Samed Seyidov da Türk ve Azerbaycanlı milletvekillerinin uluslararası arenada her zaman ortak hareket ettiğini, bundan sonra da bu birliği sürdüreceklerini söyledi. Semedov, “Terörle mücadele eden Türkiye, işgal sorunuyla mücadele eden Azerbaycan, Avrupa’nın çıkarlarını Strasbourg’da bize karşı faaliyet yürütenlerden daha fazla savunuyor.” dedi.

Çavuşoğlu, temasları kapsamında Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyine bağlı Türk Miras Vakfı’nı ziyaret ederek Vakıf Başkanı Günay Efendiyeva’dan bilgi aldı.