Cumhurbaşkanı Erdoğan G20’de

Zirvenin ilk gününde, “Küresel Büyüme ve Ticaret” temalı birinci çalışma oturumuna katılan Erdoğan, burada ABD Başkanı Donald Trump ile bir süre görüştü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.

Erdoğan, G20’nin ikinci gününde ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Her iki liderin kısa birer açıklama yaptığı görüşmede, Erdoğan, “Suriye, Irak, bununla ilgili bölgedeki beklentiler çok yüksek. Ben görüşmemizi bu bakımdan da çok önemsiyorum. Şu ana kadar koyduğunuz iradeye, şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Putin de yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin rolü sayesinde Suriye’deki durum daha iyiye giderken, terörle mücadelede önemli bir mesafe katedildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, zirvenin son gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında, 20 dakika süren ikili bir görüşme gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, gerçekleştirdiği ikili görüşmelerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.