Mevlüt Çavuşoğlu, Abdurrahman El Sani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti için Türkiye’ye gelen Katar Dışişleri Bakanı el Sani ile ikili ilişkilerin yanı sıra güncel, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı görüşmenin ardından Bakanlık Resmi Konutu’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Katarlı mevkidaşı Sani’yi Türkiye ve Katar için önemli olan bugünlerde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bir sene önce 15 Temmuz’da hain darbe girişimi oldu. O gece, daha darbenin neticesi belli olmadan daha ilk dakikalarda Katar Emiri Sayın Şeyh Tamim, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı arayarak Katar’ın ve kendisinin desteğini belirtmiştir. Biz Türkiye olarak bunu hiçbir zaman unutmayacağız. Bu darbe girişiminin yıl dönümünde şehitlerimizi anarken kardeşim Muhammed’in de bizimle olması ayrıca anlamlıdır.” diye konuştu.

Katarla ilişkilerin Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu, “İlişkilerimizi daha da ileri noktalara götürmek için birlikte çalışıyoruz. 2014 yılında kurulan “Yüksek Stratejik Komite Toplantısı”nın üçüncüsünü gerçekleştireceğiz, bunun hazırlıklarını birlikte sürdürüyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, toplantı için sırasıyla kıdemli memurların ve iki dışişleri bakanının tekrar bir araya geleceğini, ardından cumhurbaşkanlarının katılımıyla toplantının gerçekleşeceğini kaydetti.

Görüşmede bölgesel konuların ele alındığını, Suriye’de gelinen noktayı ve bundan sonra atılabilecek adımları değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu, Körfez bölgesinde yaşanan krizden Türkiye’nin üzüntü duyduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, “Bu krizin en kısa sürede suhuletle, karşılıklı saygı ve eşitlik çerçevesinde çözülmesini arzu ediyoruz. Bu sorunun çözülmesi için bir taraftan Kuveyt’in arabuluculuğunu destekledik, diğer taraftan Türkiye olarak biz de yoğun çaba sarfettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bölge ülkeleriyle ve dünyadan birçok liderle çok yoğun teması oldu.” dedi.

Dışişleri bakanı olarak kendisinin de elinden gelen gayreti gösterdiğini ve bölgeye bir ziyarette bulunduğu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Katar halkını, hatta bölge halkını etkileyen, acı veren yaptırımları doğru bulmuyoruz. Elbette, Katar’ın ve kardeş Katar halkının gıda başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılamak için de birlikte çalışıyoruz. Ama böyle bir krizin yaptırımlarla değil, oturarak konuşarak, diplomasi yoluyla kardeşler arasındaki samimi müzakerelerle çözülebileceğine inanıyoruz. Kuveyt’in bu konudaki ara buluculuk çabalarına biz de somut destekler verdik. En son ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın çabalarına da destek veriyoruz. Bu konuda Katar’ın başından beri sağduyulu yaklaşımını da takdir ediyoruz. Başından beri süreci tırmandırmayarak diyaloğa açık olduğunu, fakat diyalog içinde alınan kararların kaldırılması gerektiğini de net bir şekilde söylemiştir. Ortada suçlama varsa delillerin de net bir şekilde ortaya konulması gerekir. Taleplerin uluslararası hukuku ve özellikle ülkelerin egemenlik haklarını ihlal etmemesi lazım. Özellikle bizim Katar’daki Türk üssümüzü de içeren taleplerin bizim için de kabul edilemez olduğunu vurgulamak isterim.”

Çavuşoğlu, Katar’ın Türkiye’nin terörle mücadelesine verdiği desteği vurgulayarak, “En son Katar ile ABD arasında imzalanan terörle mücadele anlaşması da esasen Katar’ın bu konudaki samimiyetini gösteriyor.” dedi.

– “Tillerson’ın bugüne kadar ara buluculuk yapan Kuveyt’le birlikte hareket etmesi doğru bir adımdır”

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın bölgeye gitmeden önce İstanbul’da olduğunu ve bu ziyaret sırasında karşılıklı görüş alışverişi yapıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kabulü sırasında da Tillerson bölge ziyaretinde neyi hedeflediğini bizlere anlattı, düşüncelerini paylaştı. Biz de çok faydalı olacağı düşüncemizi aynı şekilde paylaştık, destek verdiğimizi ve vereceğimizi söyledik. Tillerson’ın bugüne kadar ara buluculuk yapan Kuveyt’le birlikte hareket etmesi de bizce doğru bir adımdır. Kardeşim Muhammed’in söylediği gibi bir ziyarette bu sorunun çözülmesini beklemek iyimserlik olur. Bugüne kadar çok çabalar oldu.” dedi.

Olumlu adımların da atıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Çok kısa sürede olmasa bile orta vadeli bir süreçte biz sonuç alacağımıza inanıyoruz. Türkiye olarak hem bu çabaları destekliyoruz, hem de bundan sonraki süreçte de yapıcı, objektif, doğruları ve yanlışları da söyleyerek katkı sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.

– Katar’da Türk üssünün kurulması

Mevlüt Çavuşoğlu, Katar’da Türk üssünün kurulmasına ilişkin soru üzerine, “Katar’da Türk üssünün, ortak üssün kurulmasıyla ilgili anlaşma onaylandı. Şimdi bunun uygulaması aşamasındayız.” dedi. Çavuşoğlu, bu safhada teknik ekiplerin gerekli çalışmaları sürdürdüğünü aktardı

ABD’nin üssün kurulmasına ilişkin tutumunun sorulması üzerine Çavuşoğlu, “Amerikalılarla böyle bir problem yok ki, Amerika’nın itirazı da yok. Yani bu anlaşma iki egemen ülke arasındaki bir anlaşma. Körfez ülkelerinin de böyle bir şart koşması iki ülkenin egemenliğe aykırıdır. Üçüncü bir ülkenin de bu konuda Katar’a veya Türkiye’ye söz söyleme hakkı yoktur. Herkes buna saygı duyacak. Bugüne kadar da hiçbir itiraz olmadı.” ifadelerini kullandı

Körfez’deki krizin çözümünü engelleyen başlıca sebebin sorulması üzerine Çavuşoğlu, bu durumun tarafların masada bir araya gelememesinden kaynaklandığını belirtti.

Bir tarafta blokaj ve ambargoların, diğer taraftan ise suçlamaların olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, blokaj ve ambargolarla bu sorunun çözülmeyeceğinin aşikar olduğuna işaret etti.

Tarafların bir masa etrafında bir araya gelip konuşmasıyla bu meselenin çözülmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, ara buluculuk çabalarının amacının da bunu sağlamak olduğunu dile getirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez ülkelerine yapacağı ziyarete ilişkin ise Çavuşoğlu, bu ziyaretin takviminin belirlenmeye çalışıldığını ve gelecek hafta ayrıntıların daha da netleşeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Bizim tüm çabalarımız, bölgedeki bu istemediğimiz sorunun kardeşlik hukuku içinde çözülmesine yöneliktir.” diye konuştu.

El Sani, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün burada yaptığımız toplantı ve keza Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağımız toplantıya da büyük önem veriyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’yi ziyaretinin iki ana sebebi bulunduğunu kaydeden el Sani, şunları söyledi:

“Her şeyden önce zikredeceğim ilk sebep; bu ziyaretimizin geçen yıl meydana gelmiş olan hain darbe girişiminin yıl dönümüne denk gelmesi. İkinci sebebe gelince kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin Katar’a vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerimizi bildirmemizin yanı sıra, bilindiği üzere ülkemiz, kanunlara uygun olmayan bir şekilde bir ablukaya maruz kalmaktadır. Bu münasebetle Katar devleti ve hükümeti adına başta Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhurbaşkanı’na ve Dışişleri Bakanı’na teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.”

El Sani, 3 Körfez ülkesi ve Mısır’ın Katar’a yönelik uygulamasının gayrimeşru olduğuna işaret ederek, söz konusu ablukanın sebeplerinin temelsiz suçlamalara dayandığını ifade etti.

– “Suçlamalar gerçeklere dayanmamaktadır”

“Bu krizi izleyenler de şunu açıkça görmektedirler; bu öne sürülmüş olan suçlamalar gerçeklere dayanmamaktadır.” diyen el Sani, Katar’ın ise ilk andan itibaren Arap ve dünya kamuoyunun bilinçli olmasına dayanarak hareket ettiğini belirtti.

El Sani, Katar’a yöneltilen suçlamaların Arap ve dünya kamuoyu tarafından reddedildiğinin altını çizerek, “Bu krizde Katar’ın yanında yer alan bütün kardeş ve dost ülkelere desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmesinde, krizle ilgili son gelişmelerin, Kuveyt’in arabuluculuk çabalarının ve ABD ile krizin çözümü noktasında yapılan iş birliği konularının ele alındığını bildiren el Sani, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Katar’ı son günlerde iki kere ziyaret ettiğini anlattı.

El Sani, krizin çözümü için diplomatik görüşmelerin devam ettiğini de belirterek, “Katar her zaman olduğu gibi tekrar şunu vurgulamıştır ki bu krizin çözümlenmesi yapıcı bir diyaloğa dayanmalı ve aynı zamanda karşılıklı saygı çerçevesinde ve devletlerin saygınlığına da saygı göstererek olur.” diye konuştu.

– “Suçlamaları ispatlayacak herhangi bir delil sunulmuş değil”

Ablukayı uygulayan ülkelerin şikayetleri bulunması durumunda bunların şu andaki gibi değil sağlam temeller üzerinden kendilerine iletilmesi gerektiğini vurgulayan el Sani, Katar’ın da ablukayı uygulayan ülkeler gibi terörle mücadeleye her zaman destek verdiğini hatırlatttı.

“Bu ablukanın üzerinden 40 gün geçmiş olmasına rağmen şimdiye kadar öne sürülen suçlamaları ispatlayacak herhangi bir delil sunulmuş değildir.” ifadesini kullanan el Sani, Katar’ın, bu krizin yapıcı bir diyalog temeli üzerinde çözümlenmesinden yana olduğunu kaydeti.

– “Türkiye ilkelerini pazarlık konusu etmedi”

El Sani, toplantıda Türkiye ve Katar arasındaki ikili ilişkilerin de ele alındığını belirterek, yıl içinde iki ülkenin liderlerinin bir araya geleceği Yüksek Düzeyli İş Birliği toplantısının da konuşulduğunu aktardı.

İki ülke arasındaki iş birliği mekanizmasının gelişmesinin son derece memnuniyet verici olduğunun altını çizen el Sani, “Bu iş birliğimizin artırılmasını ümit ediyoruz.” diye konuştu.

El Sani, Suriye’deki son durumun da görüşüldüğünü, Suriye’deki gerginliğin azaltılmasına ilişkin yapılan anlaşmanın ele alındığını söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı el Sani, kendisini, bölgenin ve özellikle de Katar’ın içinde bulunduğu bu önemli günlerde ağırladığı için Çavuşoğlu’na teşekkür ederek, “Türkiye hiçbir zaman ilkelerini pazarlık konusu etmedi.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’un krizin çözümlenmesi konusunda Katar’a yaptığı ziyaretlerin başarısız olduğu iddialarının doğruları yansıtmadığını da belirten Bakan el Sani, “Bu ziyaretin başarısız olduğunu gösteren herhangi bir kıstas veya bir gösterge söz konusu değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

El Sani, krizin, böylesine gergin bir ortamda bir günde çözülmesinin söz konusu olmadığına dikkati çekerek, “Sonuca varabilmek için gerek ABD ile gerekse Kuveyt ile temaslarımız devam etmektedir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Katar’daki üssü hakkında değerlendirmede de bulunan el Sani, şunları söyledi:

“Katar’ın imzalayacağı herhangi bir askeri anlaşma eğer uluslararası yasalarla çelişmiyorsa o zaman asla tartışma konusu bile olamaz. Madem ki yasalara uygun yapılmış bir anlaşma var, öyleyse herhangi bir devletin bunu tartışma veya buna itiraz etme hakkı söz konusu değildir.”