Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ortak basın toplantısı düzenledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, bugün sona eren “Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi Toplantısı”nın ardından Marriott Hotel’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantı öncesinde iki bakan, ilk toplantının tutanaklarını imzaladı. İki ülke ilişkilerinin müstesna bir yere ve tarihe sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu ilişkilerin gücünü ortak tarih, kültür ve değerlerden aldığını, sarsılmaz dostluk ve kardeşlik bağlarının da taraflar arasındaki ilişkilere yeni ivme kazandırdığını dile getirdi. İki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirme iradesine sahip olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, bu ortak iradenin sonucu olarak geçen yıl “Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi” adı altında işbirliği ve istişare kurulmasına yönelik mutabakatı imzaladıklarını ifade etti. Bugün ise bu mekanizmanın ilk toplantısını yaptıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “siyaset ve diplomasi”, “ekonomi, ticaret, maliye, yatırım, ulaştırma, denizcilik, turizm, sağlık, sosyal güvenlik, tarım, çevre ve meteoroloji”, “sanayi ve enerji”, “kültür, eğitim, spor, gençlik ve teknoloji”, “askeri ve savunma sanayi işbirliği”, “güvenlik”, “iletişim, enformasyon, basın ve televizyon” ve “konsolosluk” alanlarında 8 ayrı çalışma gruplarının olduğunu, iki ülkenin müsteşar yardımcılarının çalışma gruplarına eş başkanlık yaptığını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, oluşturulan yeni mekanizmanın faydasını ilişkilerde görmeye başladıklarını dile getirerek, bundan sonraki süreçte bu çalışma gruplarının faaliyetlerini birlikte takip edeceklerini söyledi. Gelecek yıl Suudi Arabistan’da ikinci toplantıyı yapacaklarını ancak çalışma gruplarının daha sık bir araya geleceğini belirten Çavuşoğlu, toplantı vesilesiyle mevkidaşıyla baş başa görüşme imkanı bulduklarını anlattı. Görüşmede vize, konsolosluk, yatırımlar, ticari ve ekonomik konularını ele aldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin yanında tarafları yakından ilgilendiren bölgesel konuları, Irak, Suriye’deki gelişmeleri de konuştuklarını ifade etti. Çavuşoğlu, “Tüm bu konularda Suudi Arabistan Krallığı ve Türkiye’nin görüşleri tamamen örtüşüyor. Çünkü biz bölgenin istikrarı ve güvenliği için çalışıyoruz. Terörle mücadelede ortak vizyonumuz var. Dolayısıyla ortak amaçlara hizmet eden ve ortak hedefler için çalışan iki ülkenin bölgesel konularda görüşlerinin örtüşmesi de son derece doğaldır.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Körfez gezisi kapsamında Bahreyn ve Katar’ın yanı sıra Suudi Arabistan’a yapacağı ziyarete ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, iki ülke arasında koordinasyon konseyi mekanizmasının kurulmasının ilişkilerin bir üst seviyeye çıkarıldığının bir göstergesi olduğunu söyledi. Bu mekanizma ile iki ülkenin birçok konuyu daha düzenli ele alarak, uygulama takibini yapacağını anlatan Çavuşoğlu, bu sayede hızlı karar alınacağını ve ilişkilerin birçok alanda daha da güçleneceğinin altını çizdi. Bölgesel konularda da bölgenin güçlü ve lider iki ülkesi Türkiye ile Suudi Arabistan’ın ortak bakış açısına sahip olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez ziyaretine ilişkin, “Körfez bölgesinin, Suudi Arabistan başta olmak üzere, istikrarı ve güvenliğini kendi istikrar ve güvenliğimiz olarak görüyoruz.” diye konuştu.

İki ülkenin sıkça karşılıklı ziyaretlerde bulunduğunun altını çizen Çavuşoğlu, Erdoğan’ın ziyaretinin hem bu ülkelerle ikili ilişkilerin geliştirilmesi hem de bölgesel konuların ele alınması bakımından faydalı olacağını ve bunun, Türkiye’nin Körfez bölgesine verdiği önemin de bir göstergesi niteliğinde olduğunu kaydetti. Türkiye ile Suudi Arabistan’ın köklü ve stratejik ilişkilere sahip olduğunu belirten Cubeyr, “Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi”nin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ileriye gitmesi için önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye, Irak, Filistin gibi bölgesel konular ile aşırıcılık ve terörizmle mücadelede ortak bakış açısına sahip olduğunu vurgulayan Cubeyr, iki ülkenin bu meselelerin çözümü için birlikte çalışmaya devam edeceğine dikkati çekti. Kurulan bu konseyin Türkiye ile Suudi Arabistan arasında stratejik bir ortaklık olarak görülüp görülmeyeceğinin sorulması üzerine Cubeyr, toplantılarda iki ülke arasında güvenlik, savunma sanayi, eğitim ve teknoloji başta olmak üzere, birçok alandaki mevcut iş birliğinin güçlendirilmesi konusunun ele alındığını aktardı. Cubeyr, Türkiye ve Suudi Arabistan iş birliğine ilişkin, “Önümüzdeki dönemde daha güçlü bir iş birliği ile geliyoruz. Meydan okumalara hazırlıklı olabilmemiz için bu iş birliği çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

Cubeyr, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki bu iş birliğinin iki ülkenin yanı sıra bütün bölge ülkelerinin çıkarları ile istikrarını destekleyeceğini bildirdi. Suriye’de kalıcı barış için Türkiye’nin de inisiyatifleriyle Astana’da yürütülen görüşmelere Suudi Arabistan’ın bakış açısının sorulması üzerine Cubeyr, Suriye konusunda iki ülkenin ortak bakış açısına sahip olduğunun altını çizdi. Astana görüşmelerinin Birleşmiş Milletler ile Cenevre görüşmeleri kararları doğrultusunda siyasi çözümün gerçekleştirilebilmesi için yürütülen bir süreç olduğunu belirten Cubeyr, ateşkesin sağlanarak bölgeye insani yardımların ulaştırılması, Suriye’nin toprak bütünlüğü ile egemenliği konusundaki ortak kararlılığı memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Suriye’ye Suriye halkının istekleri doğrultusunda bir yönetimin gelmesi gerektiğini vurgulayan Cubeyr, ancak İran ve desteklediği terör gruplarının müdahalelerinin siyasi süreci sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Cubeyr, “Astana görüşmelerinin, ateşkesin kalıcı hale getirilmesi ve bölgeye insani yardımların ulaştırılması bakımından önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Türkiye’nin PKK/PYD terör örgütüne karşı ortak mücadele vurgusunun hatırlatılması üzerine Cubeyr, iki ülkenin her zaman birbirlerinin terörle mücadelesini desteklediğini dile getirdi. Cubeyr, “PKK’nın bir terör örgütü olduğunun bilincindeyiz. Dünyanın neresinde olursa olsun, Suriye’de veya başka yerde, DEAŞ, El Kaide veya başka terör örgütleri, Suudi Arabistan hepsine karşı bir duruş sergiliyor. Suudi Arabistan, DEAŞ’la mücadele koalisyonunun bir üyesi olarak her zaman destek veriyor.” diye konuştu. ABD ile ilişkiler konusunda ise Cubeyr, Suudi Arabistan’ın Başkan Donald Trump yönetimiyle iş birliğine devam etmek istediğini söyledi. Cubeyr, “DEAŞ’a karşı yürütülen bütün mücadelelere destek vermekteyiz. Aynı şekilde Türkiye başta olmak üzere tüm dost ülkelerle iş birliği içinde olmaya çabalıyoruz.” ifadelerini kullandı.